Статьи‎ > ‎

процедура встановлення батьківства

Процедура встановлення батьківства

Встановлення батьківства - без перебільшення, одна з найзаплутаніших і складних категорій сімейних спорів. Згідно ст. 121 Сімейного кодексу, якщо чоловік і жінка знаходяться в шлюбі, і у них народжується дитина, чоловік буде автоматично вважатися батьком цієї дитини. Що ж тут складного, запитаєте ви? Найбільші труднощі виникають тоді, коли дитина народжується в так званому «цивільному шлюбі», або якщо батьком дитини себе вважає не чоловік матері, а інший чоловік.

Не слід також плутати поняття «встановлення» і «оспорювання батьківства». Так як в першому випадку особистість батька тільки слід з'ясувати, а в другому випадку у дитини вже є запис у свідоцтві про батька, але інша особа вважає себе батьком дитини або, навпаки, не вважає.

Якщо мова йде про встановлення батьківства, коли чоловік і жінка не перебувають у шлюбі, то батько дитини може самостійно подати заяву  про те, що саме він - батько дитини. Якщо чоловік не бажає виконувати таку дію і не визнає себе батьком дитини, то матері доведеться доводити його батьківство в суді.

Доказом того, що батьком дитини є відповідач, може бути не тільки генетична експертиза (хоча такий метод, звичайно ж, буде найнадійнішим), але і інші дані, які якимось чином можуть вказувати на батьківство. Завдяки вмілим діям адвоката, можуть бути і такі випадки, коли відповідач добровільно визнає себе батьком дитини (без проведення експертизи).


Встановлення батьківства відбувається виключно через суд добровільно або примусово. Подати позов може мати, батько, що діють опікуни або сама дитина, яка досягла 18 років. Суд може проводитися в будь-який час, так як певного терміну розгляду подібних справ не встановлено. Порядок встановлення батьківства досить простий. Він передбачає подачу правильно складеного позову, з яким вам можуть допомогти наші юристи, і незаперечних доказів

. Ними можуть виступити:

·         тест ДНК;

·         спільне проживання обох батьків, ведення господарства, шлюб;

·         графічна або медична експертиза для визначення моменту зачаття дитини.

У рідкісних випадках судом може застосовуватися примусове встановлення батьківства, але воно більше виступає психологічним тиском, ніж реальним спонуканням до дії. Адже в Україні заборонено брати біометричні дані без особистої згоди.

Крім встановлення зв'язку між батьками і дітьми, існує зворотний процес. Презумпція батьківства реалізує право громадян оскаржувати рішення судді з приводу спорідненості з дитиною. Цей процес досить складний. Він передбачає подачу заяви позивачем з проханням виключити запис про батьківство. З підготовкою даної справи вам також можуть допомогти наші юристи в максимально стислі терміни.

Інший вид конфлікту - оспорювання батьківства. Особа, яка вважає себе батьком дитини, яка була народжена жінкою, яка перебуває в шлюбі, може подати позов до її чоловіка (якщо він записаний батьком цієї дитини).

В Україні передбачається встановлення батьківства після смерті батька шляхом подачі заяви до суду. Строку позовної давності у подібних справ немає. Так що мати, що діють опікуни або сама дитина, яка досягла повноліття, можуть звернутися до суду в установленому порядку. Цей процес досить складний, тому що аналіз ДНК практично провести неможливо. Відсутність експертизи біометричних даних значно ускладнює судовий розгляд. Але, тим не менше, чи існує ряд інших речей, які можуть виступити в якості доказу батьківства. Наприклад, свідчення свідків, фото і відео матеріали, різні письмові документи. Справи про встановлення батьківства найчастіше спрямовані не стільки на підтвердження спорідненості, скільки на відновлення прав дитини на спадок, аліменти від родичів, пенсію по втраті годувальника та інше.


Досвідчені юристи нашої компанії допоможуть скласти позов про встановлення або оспорювання батьківства, представити інтереси клієнта в суді і отримати готове судове вирішення, яке неодмінно буде тільки в вашу користь.

Comments